Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Övre Husargatan 36, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Övre Husargatan 36, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Vicedekan: Sylva Frisk

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

För anställda:
sidor med interninformation på Medarbetarportalen

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 801 - 824 av 824

Namn Titel Telefon E-post
Witte, Ann Forskningsbiträde 031-786 6932 ann.witte@psy.gu.se
Wohlgemuth, Lennart Gästforskare/​Gästlärare lennart.wohlgemuth@globalstudies.gu.se
Wramsten Wilmar, Maria Universitetsadjunkt 031-786 1650 maria.wramsten.wilmar@psy.gu.se
Wramsten Wilmar, Maria Doktorand maria.wramsten.wilmar@psy.gu.se
Wrange, Helena Universitetsadj 031-786 6349 helena.wrange@psy.gu.se
Wrangel, Claes Doktorand 031-786 6435 claes.wrangel@globalstudies.gu.se
Wrede, Olof Forskarassistent 031-786 1635 olof.wrede@psy.gu.se
Wu, Jing Universitetslektor, biträdande 031-786 5080 jing.wu@gu.se
Wängnerud, Lena Professor, Docent. Representativ demokrati. Riksdagsforskning. Genusforskning 031-786 1868 lena.wangnerud@pol.gu.se
Wängqvist, Maria Universitetslektor 031-786 4262 maria.wangqvist@psy.gu.se
Wåhlander, Urban Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 6375 urban.wahlander@socwork.gu.se
Xezonakis, Georgios Universitetslektor, biträdande 031-786 6692 georgios.xezonakis@gu.se
Zancaner, Marcela Universitetsadjunkt marcela.zancaner@gu.se
Zapata, Patrik Professor, Viceprefekt 031-786 1611 patrik.zapata@spa.gu.se
Zelano, Karin Doktorand 031-786 1194 karin.zelano@gu.se
Åkesson, Lisa Universitetslektor 031-786 5336 lisa.akesson@globalstudies.gu.se
Århem, Kaj Professor emeritus kaj.arhem@globalstudies.gu.se
Åsman, Susanne Universitetsadjunkt
Öberg, Klara Utbildningshandläggare 031-786 6574 klara.oberg@gu.se
Öhberg, Patrik Forskarassistent 031-786 1537 patrik.ohberg@pol.gu.se
Öjendal, Joakim Professor 031-786 4675 joakim.ojendal@globalstudies.gu.se
Östebo, Anders Projektledare, Kommunikatör 031-786 5451 anders.ostebo@socav.gu.se
Österberg, Torun Universitetslektor 031-786 1841 torun.osterberg@socwork.gu.se
Östlund, Emil Universitetsadj 031-786 4971 emil.ostlund@jmg.gu.se

Visar 801 - 824 av 824

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2015-06-17
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?