Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Övre Husargatan 36, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Övre Husargatan 36, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Vicedekan: Sylva Frisk

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

För anställda:
sidor med interninformation på Medarbetarportalen

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 151 - 200 av 800

Namn Titel Telefon E-post
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Crouch, David Universitetslektor david.crouch@jmg.gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 1781 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlgren, Peter Doktorand 031-786 3831 peter.dahlgren@jmg.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlquist, Pia Ekonom 031-786 1609 pia.dahlquist@socwork.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadj 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Dahlström, Carl Professor, Viceprefekt 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Daneback, Kristian Professor 031-786 1891 kristian.daneback@socwork.gu.se
Daoud, Adel Universitetslektor 031-786 4924 adel.daoud@socav.gu.se
Davidovic, Dragana Forskare bitr dragana.davidovic@gu.se
Davidsson, Tobias Universitetslektor 031-786 1682 tobias.davidsson@socwork.gu.se
de Cabo Y Moreda, Annelie Universitetsadj 031-786 1580 annelie.decabo@socwork.gu.se
de Fine Licht, Jenny Postdoktor 031-786 4318 jenny.definelicht@pol.gu.se
Dellgran, Peter Professor 031-786 1577 peter.dellgran@socwork.gu.se
Dellve, Lotta Professor 031-786 4018 lotta.dellve@socav.gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Djerf-Pierre, Monika Professor, Proprefekt 031-786 1208 monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Donatella, Pierre Universitetsadj pierre.donatella@spa.gu.se
Donning, Ylva Universitetsadj 031-786 5771 ylva.donning@socwork.gu.se
Dunér, Anna Professor 031-786 5720 anna.duner@socwork.gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor 031-786 4686 goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Edström, Maria Universitetslektor 031-786 4992 maria.edstrom@gu.se
Einarsdóttir, Gró Doktorand 031-786 4254 gro.einarsdottir@psy.gu.se
Eisele, Per Databasansvarig per.eisele@som.gu.se
Ejelöv, Emma Forskare, biträdande 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Ek Österberg, Emma Universitetslektor 031-786 3922 emma.ek@spa.gu.se
Ekbrand, Hans Universitetslektor 031-786 4773 hans.ekbrand@socav.gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor, Föreståndare 031-786 4095 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eklund, Sanna Doktorand 031-786 5092 sanna.eklund@spa.gu.se
Eklöf, Mats Universitetslektor 031-786 4695 mats.eklof@psy.gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand 031-786 4462 cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Ekström, Mats Professor 031-786 1236 mats.ekstrom@gu.se
El Malla, Hanan Universitetslektor 031-786 1591 hanan.el.malla@socwork.gu.se
Elam, Mark Professor 031-786 4782 mark.elam@gu.se
Elgenius, Gabriella Universitetslektor 031-786 3769 gabriella.elgenius@gu.se
Eliason Bjurström, Åse Universitetsadj 031-786 4760 ase.bjurstrom@gu.se
Eliasson, Erik Universitetsadj 031-786 4096 erik.eliasson@jmg.gu.se
Enander, Viveka Universitetslektor 031-786 6373 viveka.enander@socwork.gu.se
Engdahl, Emma Universitetslektor 031-786 3764 emma.engdahl@gu.se
Engdahl, Oskar Universitetslektor 031-786 4497 oskar.engdahl@socav.gu.se

Visar 151 - 200 av 800

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2015-06-17
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?