Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Övre Husargatan 36, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Övre Husargatan 36, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Vicedekan: Sylva Frisk

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

För anställda:
sidor med interninformation på Medarbetarportalen

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 151 - 200 av 861

Namn Titel Telefon E-post
Carlsson, Maria Universitetsadjunkt maria.carlsson@psy.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Ninni Universitetslektor, sexuella övergrepp på barn, stöd till kvinnors bearbetning 031-786 6374 ninni.carlsson@socwork.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Carlsson, Ulla Seniorprofessor 031-786 1219 ulla.carlsson@gu.se
Carlsson, Vanja Doktorand 031-786 6993 vanja.carlsson@spa.gu.se
Carrasco Novoa, Raul Assistent 0709-831723 raul.carrasco.novoa@socwork.gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Cassegård, Carl Universitetslektor 031-786 4981 carl.cassegard@socav.gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Copp, Christel Universitetsadjunkt 0708-245747 christel.copp@jmg.gu.se
Crouch, David Universitetslektor david.crouch@jmg.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor karen.da.costa@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 1781 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlgren, Peter Doktorand 031-786 3831 peter.dahlgren@jmg.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 4273 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlquist, Pia Ekonom 031-786 1609 pia.dahlquist@socwork.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Dahlström, Carl Professor, Viceprefekt 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Dahlum, Sirianne Forskare sirianne.dahlum@gu.se
Daneback, Kristian Professor 031-786 1891 kristian.daneback@socwork.gu.se
Daoud, Adel Universitetslektor 031-786 4924 adel.daoud@socav.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Davidsson, Tobias Universitetslektor 031-786 1682 tobias.davidsson@socwork.gu.se
Dawson, Stephen Doktorand stephen.dawson@gu.se
de Cabo Y Moreda, Annelie Universitetsadjunkt 031-786 1580 annelie.decabo@socwork.gu.se
de Fine Licht, Jenny Postdoktor 031-786 4318 jenny.definelicht@pol.gu.se
Dellgran, Peter Professor 031-786 1577 peter.dellgran@socwork.gu.se
Dellve, Lotta Professor 031-786 4018 lotta.dellve@socav.gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Djerf-Pierre, Monika Professor, Proprefekt 031-786 1208 monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Donatella, Pierre Universitetslektor 031-786 4697 pierre.donatella@spa.gu.se
Donning, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5771 ylva.donning@socwork.gu.se
Dunér, Anna Professor 031-786 5720 anna.duner@socwork.gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor 031-786 4686 goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Edström, Maria Universitetslektor 031-786 4992 maria.edstrom@gu.se
Einarsdóttir, Gró Doktorand 031-786 4254 gro.einarsdottir@psy.gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 1663 emma.ejelov@psy.gu.se
Ek Österberg, Emma Universitetslektor 031-786 3922 emma.ek@spa.gu.se
Ekbrand, Hans Universitetslektor 031-786 4773 hans.ekbrand@socav.gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se

Visar 151 - 200 av 861

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2015-06-17
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?