Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Konstepidemins väg 2A, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Dekan: Malin Broberg

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 101 - 150 av 867

Namn Titel Telefon E-post
Blom, Kristin Doktorand 031-786 1263 kristin.blom@socwork.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Bogdanova, Elena Universitetslektor 031-786 2790 elena.bogdanova@gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Bohlin, Margareta Universitetslektor, Jämställdhetssamordnare 031-786 1687 margareta.bohlin@psy.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand signe.borch@globalstudies.gu.se
Borelius, Ulf Universitetslektor 031-786 1096 ulf.borelius@socwork.gu.se
Borgström, Åsa Doktorand 031-786 3877 asa.borgstrom@socwork.gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Boström, Petra Universitetslektor 031-786 4294 petra.bostrom@psy.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Broberg, Anders Forskare 031-786 1699 anders.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Broberg, Malin Professor, Dekan 031-786 4293 malin.broberg@psy.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Broström, Lovisa Universitetslektor 031-786 1581 lovisa.brostrom@socwork.gu.se
Brännberg, Tore Universitetslektor, Socialpsykologi, huliganism, organisation 031-786 5781 tore.brannberg@socwork.gu.se
Brännvall, Mari Universitetslektor 031-786 1282 mari.brannvall@socwork.gu.se
Bucken-Knapp, Gregg Professor 031-786 5117 gregg.bucken-knapp@spa.gu.se
Buratti, Sandra Universitetslektor 031-786 1641 sandra.buratti@psy.gu.se
Burman, Anders Universitetslektor 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Bäck-Wiklund, Margareta Professor emerita 031-786 1614 margareta.back-wiklund@socwork.gu.se
Bäregård, Pia Studievägledare 031-786 4796 pia.baregard@gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Börjesson, Britt Universitetsadjunkt 031-786 1203 britt.borjesson@jmg.gu.se
Cajvert, Lilja Universitetslektor 031-786 1095 lilja.cajvert@socwork.gu.se
Calderon, Sofia Doktorand sofia.calderon@psy.gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlander, Anders Forskare 031-786 3092 anders.carlander@gu.se
Carle, Jan Universitetslektor 031-786 4792 jan.carle@socav.gu.se
Carlfalk, Elin Studievägledare 031-786 6766 elin.carlfalk@psy.gu.se
Carlson, Marie Professor emerita 031-786 5350 marie.carlson@gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Ninni Maria Kristina Universitetslektor, könsrelaterat våld, sexuella övergrepp, bearbetning, genus, högskolepedagogik 031-786 6374 ninni.carlsson@socwork.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Carlsson, Ulla Professor, UNESCO-professor i yttrandefrihet, medieutveckling och global politik 031-786 1219 ulla.carlsson@gu.se
Carlsson, Vanja Universitetslektor 031-786 6993 vanja.carlsson@spa.gu.se
Carlsson Jagers, Sverker Professor 031-786 1230 sverker.jagers@pol.gu.se
Carlsten Rosberg, Joel Undersökningsledare, bitr 031-786 4375 joel.carlsten.rosberg@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Cassegård, Carl Professor 031-786 4981 carl.cassegard@socav.gu.se
Cassel, Sophie Undersökningsledare, bitr 031-786 4006 sophie.cassel@som.gu.se

Visar 101 - 150 av 867

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2019-06-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?