Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Konstepidemins väg 2A, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Dekan: Malin Broberg

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 151 - 200 av 858

Namn Titel Telefon E-post
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Chua, Sherwin Doktorand 031-786 3485 sherwin.chua@jmg.gu.se
Comoli, Beatrice Stefania Forskare, biträdande beatrice.comoli@gu.se
Copp, Christel Universitetsadjunkt christel.copp@jmg.gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor 031-786 2359 agnes.cornell@pol.gu.se
Coster, Aaron Forskare, biträdande aaron.coster@gu.se
Crouch, David Universitetslektor david.crouch@jmg.gu.se
Cöster, Angelica Forskare, biträdande angelica.coster@gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor 031-786 5589 karen.da.costa@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlgren, Peter Forskare, biträdande 031-786 3831 peter.dahlgren@jmg.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emerita 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dahlstrand, Ulf Universitetsadjunkt 031-786 1649 ulf.dahlstrand@psy.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Dalli, Cem Mert Databasansvarig 031-786 4447 cem.mert.dalli@gu.se
Daneback, Kristian Professor 031-786 1891 kristian.daneback@socwork.gu.se
Daneback, Kristian Professor, Prodekan 031-786 1891 kristian.daneback@socwork.gu.se
Daoud, Adel Universitetslektor 031-786 4924 adel.daoud@socav.gu.se
Datavs Johansson, Martina Universitetsadjunkt 031-786 4246 martina.d.johansson@psy.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Davidsson, Tobias Universitetslektor 031-786 1682 tobias.davidsson@socwork.gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Cabo Y Moreda, Annelie Universitetsadjunkt 031-786 1580 annelie.decabo@socwork.gu.se
de Donà, Matteo Doktorand 031-786 2417 matteo.de.dona@gu.se
de Fine Licht, Jenny Universitetslektor 031-786 3921 jenny.definelicht@spa.gu.se
Delic, Bernana Administrativ chef, inst 031-786 2409 bernana.delic@gu.se
Dellgran, Peter Professor emeritus 031-786 1577 peter.dellgran@socwork.gu.se
Dellve, Lotta Professor 031-786 4018 lotta.dellve@socav.gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Denti, Leif Universitetslektor 031-786 1666 leif.denti@gu.se
Deresiewicz, Anne-Marie Forskningsadministratör 031-786 2792 anne-marie.deresiewicz@gu.se
Dervisoski, Evelina Forskare, biträdande 031-786 1667 evelina.dervisoski@psy.gu.se
Djerf-Pierre, Monika Professor 031-786 1208 monika.djerf-pierre@jmg.gu.se
Dominguez, Edme Universitetsadjunkt 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Donatella, Pierre Universitetslektor 031-786 4697 pierre.donatella@spa.gu.se
Drapalova, Eliska Postdoktor eliska.drapalova@gu.se
Dunér, Anna Professor, Viceprefekt 031-786 5720 anna.duner@socwork.gu.se
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Edström, Charlotte Utbildningshandläggare 031-786 4906 charlotte.edstrom@gu.se
Edström, Maria Universitetslektor 031-786 4992 maria.edstrom@gu.se
Ejelöv, Emma Doktorand 031-786 4674 emma.ejelov@psy.gu.se
Ek Österberg, Emma Universitetslektor 031-786 3922 emma.ek@spa.gu.se
Ekbrand, Hans Universitetslektor 031-786 4773 hans.ekbrand@socav.gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Ekfors, Lina Fakultetssekreterare lina.ekfors@gu.se
Eklund, Sanna Doktorand 031-786 5092 sanna.eklund@spa.gu.se

Visar 151 - 200 av 858

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2019-06-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?