Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Konstepidemins väg 2A, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Dekan: Malin Broberg

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 401 - 450 av 867

Namn Titel Telefon E-post
Arnesson, Johanna Universitetsadjunkt 031-786 2821 johanna.arnesson@jmg.gu.se
Hagström Wigers, Johanna Studieadministratör 031-786 5802 johanna.hagstrom@gu.se
Kviberg, Johanna Studieadministratör 031-786 1184 johanna.kviberg@gu.se
Selin, Johanna Doktorand 031-786 6149 johanna.selin@spa.gu.se
Johansson, Johannes Doktorand 031-786 3858 johannes.johansson@jmg.gu.se
von Römer, Johannes Databasansvarig 031-786 6961 johannes.von.roemer@gu.se
Hanson Högberg, John Doktorand john.hanson.hogberg@psy.gu.se
Moldén, Jolanta Ekonomiadministratör 031-786 5940 jolanta.molden@psy.gu.se
Pierre, Jon Professor 031-786 1246 jon.pierre@pol.gu.se
Sunnerfjell, Jon Doktorand jon.sunnerfjell@gu.se
Bertilsson, Jonas Doktorand 031-786 4925 jonas.bertilsson@gu.se
Burén, Jonas Doktorand 031-786 1693 jonas.buren@psy.gu.se
Hinnfors, Jonas Professor 031-786 4672 jonas.hinnfors@pol.gu.se
Hinnfors, Jonas Professor jonas.hinnfors@pol.gu.se
Polk, Jonathan Universitetslektor 031-786 6360 jonathan.polk@gu.se
Hellman, Jörgen Professor, Socialantropologi, Java 031-786 5436 jorgen.hellman@globalstudies.gu.se
Johansson, Jörgen Universitetslektor 031-786 4334 jorgen.johansson@spa.gu.se
Lundälv, Jörgen Universitetslektor, trafikskadeforskning, rehabilitering, prevention och utsatta grupper 031-786 5795 jorgen.lundalv@socwork.gu.se
Winkel, Jörgen Professor emeritus, orcid.org/​0000-0001-7993-396X jorgen.winkel@gu.se
Persdotter, Josefin Doktorand josefin.persdotter@socav.gu.se
Pernes, Josefine Programsamordnare 031-786 6912 josefine.pernes@gu.se
Anderson, Joseph Trawicki Forskare, biträdande joseph.anderson@gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Svensson, Julia Ekonom 031-786 4347 julia.svensson@spa.gu.se
Bennett, Julie Forskningsassistent julie.bennett@gu.se
Medzihorsky, Juraj Postdoktor juraj.medzihorsky@gu.se
Århem, Kaj Professor emeritus kaj.arhem@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor 031-786 5589 karen.da.costa@gu.se
Knutzen, Kariann Universitetsadjunkt, adjungerad kariann.knutzen@socwork.gu.se
Allard, Karin Universitetslektor 031-786 2551 karin.allard@psy.gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Barron, Karin Professor emerita 031-786 1884 karin.barron@socwork.gu.se
Berg, Karin Universitetslektor 031-786 3901 karin.berg.3@socwork.gu.se
Boson, Karin Forskare, Doktor karin.boson@psy.gu.se
Cedhagen, Karin Administrativ chef 031-786 1489 karin.cedhagen@psy.gu.se
Grip, Karin Universitetslektor 031-786 1658 karin.grip@psy.gu.se
Stinesen Kollberg, Karin Universitetslektor 031-786 4105 karin.stinesen@socwork.gu.se
Strid, Karin Universitetslektor 031-786 4284 karin.strid@psy.gu.se
Thorslund, Karin Universitetsadjunkt 031-786 5776 karin.thorslund@socwork.gu.se
Ahlmark, Karl-Fredrik Utbildningshandläggare 031-786 6574 karl-fredrik.ahlmark@gu.se
Ask, Karl Professor 031-786 1937 karl.ask@psy.gu.se
Malmqvist, Karl Universitetslektor karl.malmqvist@socav.gu.se
Mogren, Karl Universitetsadjunkt karl.mogren@gu.se
Paerregaard, Karsten Professor 031-786 5633 karsten.paerregaard@globalstudies.gu.se
Hollertz, Katarina Universitetslektor 031-786 5768 katarina.hollertz@socwork.gu.se
Wojnicka, Katarzyna Forskare katarzyna.wojnicka@gu.se
Kehl, Katharina Doktorand 031-786 5067 katharina.kehl@gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Bartholdsson, Kerstin Utredare 031-786 1588 kerstin.bartholdsson@spa.gu.se
Falkman, Kerstin Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4261 kerstin.falkman@psy.gu.se

Visar 401 - 450 av 867

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2019-06-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?