Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Samhällsvetenskapliga fakulteten

Samhällsvetenskapliga fakulteten
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2A, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Konstepidemins väg 2A, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.samfak.gu.se
Epost: samkansli@samfak.gu.se

Dekan: Malin Broberg

Gå till personallistan

Bidrar till att lösa samtidens stora utmaningar

Samhällsvetenskaplig forskning är nödvändig för att lösa och hantera samtidens stora problem som miljö, hälsa, krig och fattigdom. Forskning inom psykologi och statsvetenskap är på vissa områden ledande i landet. Flera forskningsmiljöer inom fakulteten är även starkt uppmärksammade internationellt. Samhällsvetenskapliga fakultetens utbildningsuppdrag är det största inom Göteborgs universitet.

 

Institutioner och enheter vid fakulteten:

Personer

Visar 401 - 450 av 846

Namn Titel Telefon E-post
Almered Olsson, Gunilla Professor emerita 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Barron, Karin Professor emerita 031-786 1884 karin.barron@socwork.gu.se
Björnberg, Ulla Professor emerita ulla.bjornberg@socav.gu.se
Bäck-Wiklund, Margareta Professor emerita 031-786 1614 margareta.back-wiklund@socwork.gu.se
Carlson, Marie Professor emerita 031-786 5350 marie.carlson@gu.se
Hedin, Ulla-Carin Professor emerita 031-786 1613
Härenstam, Annika Professor emerita annika.harenstam@socav.gu.se
Peterson, Abby Professor emerita 031-786 5350 abby.peterson@socav.gu.se
Biel, Anders Professor emeritus 031-786 1699 anders.biel@psy.gu.se
Carlsson, Sven Professor emeritus 031-786 1699 sven.carlsson@psy.gu.se
Dahlgren-Sandberg, Annika Professor emeritus 031-786 1699 annika.dahlgren.sandberg@psy.gu.se
Dellgran, Peter Professor emeritus 031-786 1577 peter.dellgran@socwork.gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Glimell, Hans Professor emeritus 031-786 5350 hans.glimell@socav.gu.se
Gustafsson, Björn Professor emeritus 031-786 1890 bjorn.gustafsson@socwork.gu.se
Gärling, Tommy Professor emeritus tommy.garling@psy.gu.se
Hjelmquist, Erland Professor emeritus 031-786 1657 erland.hjelmquist@psy.gu.se
Holmer, Jan Professor emeritus 031-786 5350 Jan.Holmer@socav.gu.se
Johansson, Folke Professor emeritus 031-786 1237 folke.johansson@pol.gu.se
Kuosmanen, Jari Professor emeritus
Lindahl, Rutger Professor emeritus rutger.lindahl@pol.gu.se
Lindgren, Sven-Åke Professor emeritus Sven-Ake.Lindgren@gu.se
Lundqvist, Lennart J Professor emeritus lennart.lundqvist@pol.gu.se
Palmérus, Kerstin Professor Emeritus 031-786 4273 kerstin.palmerus@psy.gu.se
Parker, Adrian Professor emeritus 031-786 1699 adrian.parker@psy.gu.se
Schaller, Joseph Professor emeritus 031-786 1699 joseph.schaller@psy.gu.se
Schiller, Bernt Professor emeritus 031-786 5350 bernt.schiller@socav.gu.se
Svensson, Lennart Professor emeritus 031-786 5350 Lennart.Svensson@socav.gu.se
Winkel, Jörgen Professor emeritus, orcid.org/​0000-0001-7993-396X jorgen.winkel@gu.se
Århem, Kaj Professor emeritus kaj.arhem@globalstudies.gu.se
Reifler, Jason Professor, gäst jason.reifler.2@gu.se
Alizada, Nazifa Programsamordnare 031-786 3043 nazifa.alizada@gu.se
Hindle, Garry Programsamordnare 031-786 6912 garry.hindle@gu.se
Johansson, Alice Programsamordnare 031-786 6356 alice.johansson@gu.se
Pernes, Josefine Programsamordnare 031-786 6912 josefine.pernes@gu.se
Sabanic, Dalila Programsamordnare 031-786 4973 dalila.sabanic@gu.se
Stepanova, Natalia Programsamordnare 031-786 3043 natalia.stepanova@gu.se
Thorson, Maria Programsamordnare maria.thorson@pol.gu.se
Wikehult, Tove Programsamordnare 031-786 4973 tove.wikehult@gu.se
Östebo, Anders Projektledare, Kommunikatör 031-786 5451 anders.ostebo@socav.gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Säregård, Rosalie Psykolog rosalie.saregard@psy.gu.se
Wellsmo, Anders Psykolog, Klinikansvarig psykolog PDT, Programansvarig för psykoterapeutprogrammet PDT 031-786 1661 anders.wellsmo@psy.gu.se
Lindqvist, Marcus Receptionist 031-786 1701 marcus.lindqvist@psy.gu.se
Ravazdi, Manuela Receptionist 031-786 1701 manuela.ravazdi@psy.gu.se
Allwood, Carl Martin Seniorforskare 031-786 6348 cma@psy.gu.se
Holmberg, Sören Seniorforskare 031-786 1227 soren.holmberg@pol.gu.se
Hwang, Philip Seniorforskare, Professor 031-786 1843 philip.hwang@psy.gu.se
Johansson, Boo Seniorforskare 031-786 1656 boo.johansson@psy.gu.se

Visar 401 - 450 av 846

Sidansvarig: Lars-Olof Karlsson|Sidan uppdaterades: 2019-06-28
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?